Nazwiska takie jak Kazimierz Chłędowski, Stefan Barszczewski czy Aleksander Bronikowski nie pojawiają się wprawdzie na listach szkolnych lektur czy bestsellerów, ale bez wątpienia zajmują ważne miejsce w historii literatury. Dzięki akcji społecznej "Białe kruki na e-booki" czytanie dzieł autorów takich jak oni – dawnych, ale nie zapomnianych – staje się znowu możliwe.
"Białe kruki na e-booki" to akcja promująca wznawianie książek w formie elektronicznej. Skierowana jest zarówno do czytelników, którzy poszukują książek niedostępnych już na rynku, jak i do autorów oraz właścicieli praw autorskich zainteresowanych wznowieniem swoich publikacji w nowoczesnej formie.
E-booki to nie tylko wygoda i dostępność, ale także ogromna szansa dla niszowych tytułów. – Takie książki są niechętnie wznawiane przez tradycyjnych wydawców, ze względu na wysokie koszty i brak gwarancji zysku – wymagają inwestycji w papier, druk, transport i magazynowanie. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku e-booków, których nie dotyczą takie problemy jak wyczerpanie nakładu, czy brak miejsca na półkach księgarń – mówi Marzena Zawadzka, Prezes Zarządu firmy Inpingo, inicjatora akcji.
"Białe kruki na e-booki" to alternatywa dla literatury masowej i szansa dla książek które na tradycyjnym rynku wydawniczym nie mają perspektyw na reedycje, mimo że są wartościowymi publikacjami poszukiwanymi przez czytelników. Nowoczesna technologia pozwala ochronić wiele znakomitych tytułów przed zapomnieniem – warto pamiętać, że literatura, poza funkcją rozrywkową jest też swego rodzaju okiem na świat - także ten współczesny. Zaglądając do książek Stefana Barszczewskiego czy Adama Krechowieckiego można zapytać co w nas zostało z tych lat?
Inicjatorem i organizatorem akcji jest firma Inpingo, oferująca innowacyjne na polskim rynku technologie wydawnicze. Inpingo współpracuje z wydawnictwami także w zakresie digitalizacji oraz składu publikacji w wielu formatach z jednego źródła co pozwala na uniknięcie kosztownego dostosowywania zasobów wydawcnitwa do potrzeb szybko zmieniających się technologii.
Pierwsza edycja akcji "Białe kruki na e-booki" zaowocowała reedycją kilkuset zapomnianych tekstów literackich powstałych na przestrzeni blisko stulecia – pomiędzy rokiem 1830 a latami trzydziestymi minionego wieku. Kolejnym krokiem będzie odtworzenie w wersji elektronicznej kolejnych publikacji, tym razem dwudziestowiecznych. O tym, które książki zyskają nowe, cyfrowe życie mogą decydować zarówno czytelnicy, jak i autorzy wypełniając formularz na stronie internetowej akcji www.bialekrukinaebooki.pl
0 komentarze:
Prześlij komentarz