Nowa Strona » Cyfrowe Publikacje


Ponad 2,4 mln zł na aukcji fotografii z kolekcji FOZZ

Autor: FineArt Communications Firma: DESA Unicum
  • Marilyn Monroe w sukni baletowej wylicytowana za 60 000 zł
  • 99,5% obiektów zostało sprzedanych
  • Rekordowy obrót na aukcji fotografii w Polsce - ponad 2,4 mln złotych
  • Średnia cena wylicytowana była 10 razy większa od średniej ceny wywoławczej

Marilyn Monroe w spudnicy
237 z 238 fotografii Miltona H. Greene’a wystawionych na aukcję w DESIE Unicum zostało sprzedanych 8 listopada br. Licytacja trwała ponad 5 godzin, najwyższe ceny uzyskały zdjęcia przedstawiające Marilyn Monroe, a całkowita suma sprzedaży doszła do poziomu ponad 2,4 mln złotych.
 
 
 
 
 
 
 

Zainteresowanie kolekcjonerów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. To bardzo dobry znak dla rynku fotografii w Polsce, który mamy nadzieję, że rozwinie się pełną parą. – mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum.
 
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, do licytacji zarejestrowało się blisko 500 osób chętnych nabyć fotografie największych amerykańskich gwiazd. Rekordem aukcji zostało jedno z najsłynniejszych zdjęć Marilyn, do którego pozowała w sukni baletowej – okazała się ona być dla niej za mała, co ograniczyło możliwości pozowania, przyniosło jednak znakomity efekt artystyczny (poz. w katalogu: 33). Ta fotografia osiągnęła 60 000 zł pod młotkiem, co daje 30-krotne przebicie ceny wywoławczej. Za cenę 50 000 zł do polskiego kolekcjonera trafiło zdjęcie z tzw. "Czarnej sesji", uważanej za jedną z najlepszych w dorobku spółki Monroe-Greene (poz. w katalogu: 18). Wśród najdrożej sprzedanych znalazło się również zdjęcie Marilyn Monroe z sesji z mandoliną wylicytowane za 42 000 zł (poz. w katalogu: 37).
 
Ciekawa historia niezwykłej kolekcji
 
Marilyn Monroe
Archiwum będące w posiadaniu FOZZ to zbiór zdjęć pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Miltona H. Greena. Artysta dokumentował życie amerykańskich gwiazd kina i muzyki, zajmował się też fotografią modową (m.in. dla magazynów Life, Look, Harper’s Bazaar czy Vogue). Pracował zarówno w studio, jak i w plenerze. Fotografował plany najgłośniejszych filmów, paryskie wybiegi, przede wszystkim zajmowała go jednak fotografia kreacyjna. Pozowała mu nie tylko Marilyn Monroe, z którą przyjaźnił się i fotografował ją przez kilka lat, licytowane będą także portrety gwiazd takich jak: Frank Sinatra, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Judy Garland, Alberto Giacometti, Ava Gardner, Liza Minelli i Hubert de Givenchy. Z wieloma z nich, tak jak z Marilyn, wchodził w długoletnie przyjaźnie i relacje, które znalazły odzwierciedlenie w licznych sesjach. Milton przez 4 lata, od 1953 do 1957 roku, był fotografem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach Marylin Monroe – zdjęcia wystawione na licytację pochodzą w większości z tego okresu. Greene zaliczany jest do kręgu największych modowych fotografów swoich czasów, razem z Richardem Avedonem, Cecilem Beatonem czy Irvingem Pennem. Wyróżnia się na ich tle jako wybitny portrecista, który poza zdecydowaną elegancją ujęć potrafił też oddać prawdę fizjonomii modela i choć odrobinę odejść od oficjalnego wizerunku fotografowanej gwiazdy.
 
Kolekcja znajduje się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. Po śmierci Greene’a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, uważana za jedną z największych w historii III RP defraudacji środków publicznych, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.
 
Katalog dostępny na stronie: » tutaj 


0 komentarze:

 

Copyright © Blog | ekonINpoland Design by O Pregador | Blogger Theme by Blogger Template de luxo | Powered by Blogger


Udostępnij:

Tweetnij