Nowa Strona » Cyfrowe Publikacje


Gala Nagród Magazynu Literackiego Książka

30 stycznia 2013 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród Magazynu Literackiego Książka podsumowujące całokształt dorobku literackiego i rynku wydawniczego w Polsce za rok 2012. Nasza relacja z wręczenia nagród.


gala książki
30 stycznia 2013 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród Magazynu Literackiego Książka podsumowujące całokształt dorobku literackiego i rynku wydawniczego w Polsce za rok 2012. Już po raz jedenasty wręczono nagrody za Książki Miesiąca oraz Książki Roku 2012. Nasza redakcja miała przyjemość uczestniczyć w tym wydarzeniu.


Zaszczytne miano Książki Roku 2012 zdobyły następujące tytuły: "Dom pod Lutnią" Kazimierza Orłosia, "Pakt Ribbentrop-Beck" Piotra Zychowicza, "John Lennon. Listy", "Itinerarium" Jakuba Skiby oraz "Wiara" Adama Bujaka.


Wybór najistotniejszych i najbardziej znaczących pozycji w dziedzinie literatury jest długotrwały i polaga na kilku etapach. Zespół redakcyjny "Magazynu Literackiego Książka" pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera raz w miesiącu cztery tytuły, które są warte polecenia ze względu na swoje wartości literackie, artystyczne i merytoryczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł KSIĄŻKI MIESIĄCA. W ten sposób przez cały rok tworzy się lista 48 tytułów. Spośród Książek Miesiąca wyłania się następnie pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł Książek Roku.


Na Gali ogłoszono również Wydawcę i Wydarzenie Roku 2012. Wydawnictwo Sonia Draga uzyskało tytuł Wydawcy Roku 2012, a Sine Qua Non zdobyło nagrodę Wydarzenie Roku 2012.


Wydawnictwo Sonja Draga dostała nagrodę za niezawodny "nos wydawniczy". Udało im się wypromować i wydać tytuły, które sprzedają się przez długi czas, kreują modę i wyznaczają trendy. Wydawnictwo Sine Qua Non wyróżniono za najciekawsze inicjatywy podejmowane na polskim rynku książki, jak również za błyskotliwy biznesowy debiut na rynku wydawniczym. Instytucja umocniła pozycję lidera w 2012 roku szczególnie w biografiach sportowych, jak również w takich dziedzinach jak muzyka, sztuka i literatura fantasy.


Nagrody główne zdobyły również następujące wydawnictwa:
Wydawnictwo Literackie za: "Dom pod Lutnią" Kazimierza Orłosia (kategoria "proza polska")
Dom Wydawniczy Rebis za: "Pakt Ribbentrop-Beck" Piotra Zychowicza (kategoria "historia")
Wydawnictwo Prószyński Media za: "John Lennon. Listy" w tłumaczeniu Tomasza Wilusza (kategoria "literatura faktu")
Wydawnictwo Jedność za: "Itinerarium" Jakuba Skiby (kategoria "esej")
Wydawnictwo Biały Kruk za: "Wiara" Adama Bujaka ( kategoria "religia")

Gratulujemy Laureatom i życzymy dalszych sukcesów.
Redakcja portalu Bookmania
www.bookmania.com.pl0 komentarze:

 

Copyright © Blog | ekonINpoland Design by O Pregador | Blogger Theme by Blogger Template de luxo | Powered by Blogger


Udostępnij:

Tweetnij