Nowa Strona » Cyfrowe Publikacje


Jak przetrwać w pracy podczas upałów


Żar leje się z nieba, a my zamiast na plażę zmierzamy do biura, gdzie oprócz codziennych obowiązków czeka na nas niecodzienny upał. Wysoka temperatura w miejscu pracy wpływa bezpośrednio na podwyższenie poziomu stresu wśród pracowników, co może zmniejszyć ich wydajność nawet do 50%. W upalne dni dochodzi również do większej liczby wypadków przy pracy oraz kolizji drogowych. Jak zatem złagodzić negatywne skutki wysokich temperatur?


Specjaliści medycyny pracy DEKRA przygotowali 10 wskazówek pomagających przetrwać w pracy podczas największych upałów.


Pij dużo płynów. To zasada numer jeden. W czasie upałów nie można zapomnieć o regularnym uzupełnianiu płynów. – Najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia to picie chłodnej, ale nie bardzo zimnej wody mineralnej lub soku jabłkowego zmieszanego z wodą gazowaną, która dostarcza organizmowi cennych składników mineralnych i elektrolitów - poleca Milena Lucic, specjalista medycyny pracy w DEKRA.


Jedz lekkie posiłki. W gorące dni w naszym menu powinny pojawić się głównie warzywa i owoce, natomiast powinniśmy unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw.


Zacznij wcześniej. Korzystając z doświadczenia mieszkańców krajów południowych, jeśli istnieje taka możliwość, pracownik powinien zaczynać dzień wcześniej niż zazwyczaj, wykorzystując do pracy chłodniejsze godziny poranne. Następnie zalecana jest przerwa w okolicach południa w czasie najwyższych temperatur. Do dalszych obowiązków możemy powrócić w godzinach wieczornych, kiedy komfort pracy jest zdecydowanie większy.


Pamiętaj o zacienieniu pokoju. Specjalista medycyny pracy zaleca również dokładne wietrzenie biura w godzinach porannych, a następnie zamykanie okien i zaciągnięcie rolet, aby zablokować działanie słońca.


Zadbaj o dostęp do chłodnego powietrza. Wentylatory biurkowe i klimatyzacja to najwięksi przyjaciele każdego pracownika podczas upałów w biurze. Ale uwaga! Strumień zimnego powietrza nie powinien być skierowany wprost na ciało lub twarz, bo może doprowadzić do sztywności karku lub wywołać uciążliwy ból oczu.


Schładzaj swoje ciało korzystając z prostych i skutecznych metod. Jedną z nich jest użycie wilgotnego ręcznika, który kładziemy na szyi i czole, co zapewni nam natychmiastowe ochłodzenie. Alternatywnie możemy użyć wilgotnych chusteczek.


Nie unikaj ruchu. Upał wpływa na obniżenie naszej aktywności ruchowej. Jednak należy pamiętać, że zbyt długie siedzenie przy biurku, bez żadnych przerw w pracy tylko potęguje naszą ospałość i zmęczenie. Krótkie i regularne ćwiczenia gimnastyczne pomogą utrzymać nasz organizm na odpowiednim poziomie aktywności.


Wyeliminuj niepotrzebne źródła ciepła. Lampy, kserokopiarki, drukarki i komputery emitują sporo energii i ciepła. Aby zmniejszyć ten efekt, zaleca się wyłączenie urządzeń, kiedy nie są używane.


Przełam swój dress code. W upalnie dni znajdź alternatywne rozwiązanie dla swojego biznesowego stroju. Zrezygnuj z garniturów i krawatów na rzecz lekkiej i oddychającej odzieży.


Zachowaj spokój. Codzienna praca dostarcza wielu powodów do stresu. Wysoka temperatura powoduje, że jesteśmy bardziej drażliwi i znużeni naszymi obowiązkami. Dlatego zwłaszcza w te dni powinniśmy unikać wszelkich stresów i zadbać o nasz spokój i komfort pracy.


www.dekra-certification.com.pl

Źródło www.pressoffice.pl

0 komentarze:

 

Copyright © Blog | ekonINpoland Design by O Pregador | Blogger Theme by Blogger Template de luxo | Powered by Blogger


Udostępnij:

Tweetnij