Nowa Strona » Cyfrowe Publikacje


Białe kruki na e-booki, czyli społeczna akcja reaktywacji dawnych książek

Nazwiska takie jak Kazimierz Chłędowski, Stefan Barszczewski czy Aleksander Bronikowski nie pojawiają się wprawdzie na listach szkolnych lektur czy bestsellerów, ale bez wątpienia zajmują ważne miejsce w historii literatury. Dzięki akcji społecznej "Białe kruki na e-booki" czytanie dzieł autorów takich jak oni – dawnych, ale nie zapomnianych – staje się znowu możliwe.
 
 
ebooki
"Białe kruki na e-booki" to akcja promująca wznawianie książek w formie elektronicznej. Skierowana jest zarówno do czytelników, którzy poszukują książek niedostępnych już na rynku, jak i do autorów oraz właścicieli praw autorskich zainteresowanych wznowieniem swoich publikacji w nowoczesnej formie.
 
 
E-booki to nie tylko wygoda i dostępność, ale także ogromna szansa dla niszowych tytułów. – Takie książki są niechętnie wznawiane przez tradycyjnych wydawców, ze względu na wysokie koszty i brak gwarancji zysku – wymagają inwestycji w papier, druk, transport i magazynowanie. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku e-booków, których nie dotyczą takie problemy jak wyczerpanie nakładu, czy brak miejsca na półkach księgarń – mówi Marzena Zawadzka, Prezes Zarządu firmy Inpingo, inicjatora akcji.
 
 
"Białe kruki na e-booki" to alternatywa dla literatury masowej i szansa dla książek które na tradycyjnym rynku wydawniczym nie mają perspektyw na reedycje, mimo że są wartościowymi publikacjami poszukiwanymi przez czytelników. Nowoczesna technologia pozwala ochronić wiele znakomitych tytułów przed zapomnieniem – warto pamiętać, że literatura, poza funkcją rozrywkową jest też swego rodzaju okiem na świat - także ten współczesny. Zaglądając do książek Stefana Barszczewskiego czy Adama Krechowieckiego można zapytać co w nas zostało z tych lat?
 
 
Inicjatorem i organizatorem akcji jest firma Inpingo, oferująca innowacyjne na polskim rynku technologie wydawnicze. Inpingo współpracuje z wydawnictwami także w zakresie digitalizacji oraz składu publikacji w wielu formatach z jednego źródła co pozwala na uniknięcie kosztownego dostosowywania zasobów wydawcnitwa do potrzeb szybko zmieniających się technologii.
 
 
Pierwsza edycja akcji "Białe kruki na e-booki" zaowocowała reedycją kilkuset zapomnianych tekstów literackich powstałych na przestrzeni blisko stulecia – pomiędzy rokiem 1830 a latami trzydziestymi minionego wieku. Kolejnym krokiem będzie odtworzenie w wersji elektronicznej kolejnych publikacji, tym razem dwudziestowiecznych. O tym, które książki zyskają nowe, cyfrowe życie mogą decydować zarówno czytelnicy, jak i autorzy wypełniając formularz na stronie internetowej akcji www.bialekrukinaebooki.pl

 


0 komentarze:

 

Copyright © Blog | ekonINpoland Design by O Pregador | Blogger Theme by Blogger Template de luxo | Powered by Blogger


Udostępnij:

Tweetnij